Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προτάσεις για πρόγραμμα σπουδών
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προτάσεις για πρόγραμμα σπουδών

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Γενικά για τις Φυσικές Επιστήμες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 20, 2017

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 20, 2017 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προτάσεις για πρόγραμμα σπουδών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σε όλους,

Ονομάζομαι Δημοσθένης Ζωγράφος και εντός των ημερών θα κάνω αίτηση στο τμήμα Φυσικών Επιστημών για το ομώνυμο πρόγραμμα. Αν και 43 αποφάσισα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα δηλαδή την ακαδημαϊκή μου ενασχόληση με την Φυσική. Προσωπικά δεν αποβλέπω σε επαγγελματική αποκατάσταση αφού έχω μία ήδη διαμορφωμένη ζωή και έτσι η επιλογή του ΕΑΠ δικαιολογείται σε σχέση με κάποιο συμβατικό πρόγραμμα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι και εγώ μέλος της οικογένειας του ΕΑΠ και έτοιμος για ένα πολύ όμορφο ταξίδι με δεδομένες τις δυσκολίες που άπτονται του περιορισμένου χρόνου.
Εκτός από τις συστάσεις δράττομαι επιπλέον της ευκαιρίας να κάνω κάποιες προτάσεις έχοντας κατά νου τις σπουδές μου στο ΕΜΠ & στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς σε προπτυχιακό επίπεδο και οι οποίες προτάσεις γίνονται αρχικά για λόγους συζήτησης αλλά και για να αποτελέσουν ένα εναρκτήριο σημείο μελλοντικού εμπλουτισμού του προγράμματος σπουδών.
Έχοντας διαβάσει κάποια από τα θέματα του φόρουμ κατάλαβα ότι κάποια στιγμή όντως εμπλουτίστθηκε το πρόγραμμα ειδικά προς την κατεύθυνση της Φυσικής ωστόσο θα ήθελα την άποψη σας για μελλοντικές προσθήκες σε ότι αφορά κάποια επιπλέον μαθήματα (επιλογής ή υποχρεωτικά) ομαδοποιημένα σε ΘΕ όπως είθισται στο ΕΑΠ ως ακολούθως:

1.Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις - σημαντικό εργαλείο για την την μελέτη της Φυσικής και της Βιολογίας
2. Στατιστική & Θεωρία Πιθανοτήτων - σημαντικό εργαλείο για εργαστηριακές μετρήσεις, Κβαντομηχανική, Βιολογία και Στατιστική Μηχανική που διδάσκονται ήδη στο τμήμα
3. Εισαγωγικό μάθημα στην Αστροφυσική

Τα 1 και 2 είναι μαθήματα τα οποία εκ των πραγμάτων διδάσκονται σε προπτυχιακό επίπεδο τόσο σε Οικονομικές σχόλες όσο και σε σχολές Μηχανικών και Φυσικο-χημικών. Για το 3 θα έλεγα ότι αποτελεί βασική σπουδή του Φυσικού Επιστήμονα σε συνδυασμό με την Διαστημική Φυσική που περιορίζεται στο γειτονικό μας διάστημα (άμεσο Γήινο διάστημα, και Ηλιακό Σύστημα).

Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας και για κάποια άλλα πεδία δευτερευούσης σημασίας αλλά χρήσιμα κατά την γνώμη μου:

1. Αριθμητική Ανάλυση - άλλο ένα μάθημα μαθημάτικης κατεύθυνσης ειδικά για επιστημονικούς υπολογισμούς μέσω Η/Υ τόσο για Φυσική, Αστροφυσική όσο και για Βιολογία
2. Μιγαδική Ανάλυση - για την μελέτη των Ηλεκτρομαγνητικών Πεδίων αλλά και για Κβαντομηχανικής
3. Τανυστική Ανάλυση (ως προσθήκη στην Θεωρία Σχετικότητας)
4. Δυναμική των Ρευστών - Για Φυσική της Ατμόσφαιρας, Γεωφυσική, Αστροφυσική

Όλα τα παραπάνω προφανώς δεν είναι αποτέλεσμα διδακτικής αυθεντίας απλά προτάσεις οι οποίες μπορούν να οριοθετήσουν μία δομημένη πρόταση προς την πρυτανεία και τα αντίστοιχα όργανα που λαμβάνουν αποφάσεις για το πρόγραμμα σπουδών. Αν και ακόμη δεν είμαι φοιτητής του ΕΑΠ όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε τροχιά έντονου ενθουσιασμού και ανυπομονώ για τα αποτελέσματα και ακόμη περισσότερο για την 1η Οκτωβρίου 2018.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
apostolos76
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 01, 2016
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 21, 2017 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ για την Αστροφυσική διότι έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο πεδίο. Κατά την γνώμη μου το πρόγραμμα δεν απευθύνεται στην κλασσική φυσική με εφαρμογές αλλά είναι ένα πρόγραμμα που εξετάζει τις Φυσικές Επιστήμες στο σύνολό τους (Natural Sciences όχι Physics ή Physical Sciences), επομένως έπρεπε να εισαχθεί Βιολογία και Χημεία με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος για ποιο εξειδικευμένα πράγματα.

Υπάρχει βέβαια το μεταπτυχιακό "Προχωρημένες Σπουδές στην Φυσική" που και Αστροφυσική έχει και Στατιστική και πολλά άλλα.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Και εγώ 42 είμαι στο 1ο έτος και γενικά τρέχω για να προλάβω τις ημερομηνίες των εργασιών. Καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 23, 2017 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αν και θα πρέπει να περιμένουμε για να είμαστε τυπικοί Smile
Επιστροφή στην κορυφή
mogwai
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jul 25, 2017

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 25, 2017 7:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

regencydz, αν επιτρέπεις: τις σπουδές σου σε ΕΜΠ & ΠΑΠΕΙ τις έχεις ολοκληρώσει;
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 25, 2017 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, το ΠΑΠΕΙ (Τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας) το ολοκλήρωσα το 1998 και το ΕΜΠ (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχ. Η/Υ) το 2013
Επιστροφή στην κορυφή
mogwai
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 26, 2017 9:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο. Αν θυμάσαι τα μαθηματικά του ΕΜΠ, τότε δεν θα δυσκολευτείς, τουλάχιστον στην αρχή. Διάβασε τι γράφουν μόνο για το τμήμα, ότι δεν είναι φυσικά αμιγείς ή επαρκείς οι σπουδές φυσικής, αλλά χρειάζεσαι και το σχετικό μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για αυτό, κάτι που δεν θεωρώ αρνητικό φυσικά, μιας και μαθαίνεις πολλά αντικείμενα από διαφορετικά πεδία. Κατά τα άλλα, φρόντισε να έρθεις, φοιτητές σαν κι εσένα θεωρούνται διαφήμιση!
Smile
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 26, 2017 9:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Mogwai σε ευχαριστώ για την καθοδήγησή σου.Είναι γεγονός ότι λόγω σχετικά πρόσφατης αποφοίτησης από το Πολυτεχνείο πιστεύω ότι μπορώ να πάρω και τις τρεις ΘΕ. Από εκείνο το σημείο "βλέποντας και κάνοντας" . Άλλωστε το ταξίδι είναι αυτό που μετράει τουλάχιστον για κάποιον που δεν αξιώνει κάποια επαγγελματική αποκατάσταση.
Όσον αφορά τις αρχικές μου προτάσεις και εφόσον το τμήμα δεν είναι αμιγώς Φυσικό ίσως τελικά θα ήταν καλύτερο τα προαναφερθέντα αντικείμενα να αποτελέσουν ΘΕς επιλογής και να αντικαταστήσουν κάποιες από τις πολλές που προέρχονται από την ΠΛΗ και είναι λιγότερο συναφείς.
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 26, 2017 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"που είναι λιγότερο συναφείς" εννοούσα
Επιστροφή στην κορυφή
mogwai
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 27, 2017 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να διευκρινίσω πρώτα ότι είμαι φοιτητής της ΠΛΗ και όχι των ΦΥΕ, αλλά έχω γνώση του τι γίνεται στο δεύτερο, γιατί το έχει τελειώσει συγγενικό μου πρόσωπο (πριν μερικά χρόνια) και μπορώ να πω πως αυτός με ώθησε στην ΠΛΗ. Επίσης έχω τελειώσει και εγώ άλλες δυο σχολές, κάποτε ένα ΤΕΙ και πιο πρόσφατα ένα πανεπιστημιακό τμήμα στο εξωτερικό, οπότε κάπου σε καταλαβαίνω.

Έχω επίσης άποψη για το πρόγραμμα σπουδών των πολυτεχνείων και θέλω να θίξω μερικά πράγματα: Σαφώς ο ΗΜΜΥ έχει σχεδόν όλη τη βασική παιδεία του μαθηματικού, οπότε σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι τώρα η ιδιομορφία του ΕΑΠ, τουλάχιστον στις 2-3 δύσκολες σχολές που έχει.
Χωρίς να είναι το επίπεδο ιδιαίτερα υψηλό, είναι απαιτητικό, γιατί διαφέρει από το γνωστό των Ελληνικών ΑΕΙ. Με 3 Θ.Ε δε νομίζω να μπορείς καν να βγαίνεις από το σπίτι, ειδικά αν εργάζεσαι. Αν όχι ή έχεις κάποια δουλειά part-time, θα ζοριστείς πάντως αρκετά γιατί θα ασχολείσαι συνέχεια με συγγραφή εργασιών. Ξέρω από τις δικές μας, οπότε φαντάζομαι ότι θα κάνετε κάτι αντίστοιχο. Το πρόβλημα βρίσκεται στον όγκο της υποχρεωτικής δουλειάς και όχι στη δυσκολία της.

Λες πως δεν σε ενδιαφέρει βιοποριστικά το θέμα ΦΥΕ. Συμφωνώ. Σίγουρα το πτυχίο ανήκει στις λεγόμενες καθηγητικές σχολές, οπότε δε νομίζω να ανοίγει ιδιαίτερους ορίζοντες (Ελλάδα). Από την άλλη πάλι αν σε ενδιαφέρει το "ταξίδι" (όπως και μένα) γιατί να ζοριστείς τόσο; Φαντάζομαι ότι με τα μαθηματικά "το 'χεις" αλλά από την άλλη αν σε ενδιαφέρει η γνώση, γιατί δεν πας για διδακτορικό κατευθείαν; Από βασικές σπουδές είσαι ήδη φουλ, μένει μόνο να αποφασίσεις με τι θέλεις να ασχοληθείς. Μερικές σκέψεις κάνω, έτσι;

Όσον αφορά τις θέσεις σου τώρα, σαφώς οι ΦΥΕ έχουν πολλές ΘΕ επιλογής από την ΠΛΗ, κάτι που μάλλον δείχνει φτώχεια παρά δυνατότητες. Σαφώς πρέπει να μπει μέσα σοβαρή ύλη φυσικής και μαθηματικών. Εντάξει καλή η πληροφορική αλλά εδώ ήρθες να σπουδάσεις φυσικές επιστήμες και όχι κάτι άλλο. Πρόσφατα είδα πως το ΕΑΠ άρχισε να κάνει διαθέσιμες μερικές νέες Θ.Ε για τη σχολή ανθρωπιστικών σπουδών. Γιατί δεν γράφεις κατευθείαν στον πρόεδρο (Καρδάσης) για αυτό το θέμα; Νομίζω πως ένα email με σωστή και τεκμηριωμένη σύνταξη επιχειρημάτων, τουλάχιστον θα διαβαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 12:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικά με την συμβουλή σου να μην εξαντλήσω και τις 3 ΘΕς δέχομαι απόλυτα αυτά που λες απλά γιατί εσύ το έχεις βιώσει και γνωρίζεις καλύτερα και γι αυτό θα περιορισθώ στις 2 ΘΕς. Συν τοις άλλοις έχω και μία δουλειά η οποία απαιτεί 8-ωρο ημερησίως.

Τώρα όσον αφορά το υπόβαθρό μου και την δυνατότητα μεταπτυχιακού ή ακόμη και διδακτορικού στην Φυσική όντως στο πολυτεχνείο εκτίθεσαι πολύ στα Μαθηματικά και την Φυσική με πολλές εφαρμογές στα διάφορα γνωστικά πεδία. Ωστόσο υπολείπεσαι σε κάποια άλλα πεδία όπως είναι φυσικό τα οποία δεν είναι απαγορευτικά βέβαια και με προσωπική μελέτη και μεράκι σίγουρα μπορείς να τα καλύψεις.
Προσωπικά πριν αποφασίσω να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ έκανα όντως προσπάθειες για να κάνω διδακτορικό στο ΕΚΠΑ υπό την έννοια ότι ήθελα να υπαχθώ σε κάποιο πρόγραμμα ποιο ελεύθερο σε αντίθεση με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό το οποίο απαιτούσε την φυσική παρουσία σου στις παραδόσεις και βέβαια για έναν εργαζόμενο όπως εγώ θα οδηγούσε σε μία αλυσιτελή κατάσταση. Πράγματι έκανα τις προσπάθειες μου με συγκεκριμένους καθηγητές με τους οποίους μάλιστα συμφωνήσαμε ότι θα έπρεπε από μόνος μου να διαθέσω ένα προκαταρκτικό έτος να μελετήσω σε προσωπικό επίπεδο 4-5 μαθήματα του μεταπτυχιακού και προπτυχιακού τα οποία θα αποτελούσαν σημαντικά εργαλεία και γνώση για να αρχίσω το διδακτορικό μου. Η μελέτη είχε αρχίσει και μάλιστα έγιναν και οι πρώτες συναντήσεις με την εργαστηριακή ομάδα με την οποία θα συνεργαζόμουν.
Ωστόσο αναιτίως επακολούθησαν καταστάσεις ντροπής και παραλογισμού τόσο με τους καθηγητές που αρχικά με περίσσιο ενθουσιασμό με "αγκάλιασαν" όσο και με την επιτροπή του ΕΚΠΑ υπεύθυνη για μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα.
Έτσι άρχισα να σκέφτομαι το ΕΑΠ για το οποίο αρχικά είχα την αρνητική άποψη της ανάλωσης σε Φυσικές Επιστήμες γενικά ωστόσο δεν σου κρύβω ότι μου αρέσει τελικά αυτή η ολοκληρωμένη γνώση την οποία σίγουρα την κατευθύνεις προς την Φυσική με το σχετικό μεταπτυχιακό εάν θέλεις.

Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ξεκάθαρα θετική, αναγνωρίζω τις αδυναμίες και τα δυνατά του σημεία όπως άλλωστε συμβαίνει και με τα συμβατικά πανεπιστήμια και εντός των ημερών θα κάνω την αίτηση μου.
Όσον αφορά τις προτάσεις μου σε ευχαριστώ και πάλι για τις κατευθύνσεις σου.Αυτές θα ακολουθήσω αυτοδικαίως όταν ποια θα είμαι και εγώ φοιτητής του ΕΑΠ.
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 28, 2017 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"πια" και όχι "ποια" Smile
Επιστροφή στην κορυφή
mogwai
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 12:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν απευθύνθηκες στο Φυσικό του ΕΚΠΑ, έχει απαράδεκτες κλίκες και διάφορους αστείους τύπους σε καίρια πόστα. Είναι γνωστά αυτά εδώ και δεκαετίες. Αυτά που ξέρω ότι αξίζουν είναι μερικά τμήματα στην περιφέρεια, σίγουρα το Φυσικό στο πανεπιστήμιο Κρήτης είναι ένα από αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν μπω σε λεπτομέρειες θα γράφω για ώρες και το χειρότερο θα αναγκασθώ να γίνω αποκαρδιωτικός για το τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ τουλάχιστον σε ότι αφορά την περίπτωση μου. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να κάνω αίτηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης το οποίο συμφωνώ ότι πλησιάζει αρκετά την Ευρωπαϊκή νοοτροπία.
Δεν πειράζει, πιάνω το νήμα από την αρχή με σκοπό να το χαρώ έστω και εάν χρειάζεται να εξετασθώ ξανά στην έννοια του Καρτεσιανού συστήματος συντεταγμένων - Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως Smile
Επιστροφή στην κορυφή
regencydz
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ΦΥΕ 10 και 14: έχουν και η δύο την ενότητα "ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ", αυτή "σπάει" σε δύο κομμάτια ύλης ή εξετάζεται η ίδια ύλη και στις δύο ΘΕς;
Επιστροφή στην κορυφή
mogwai
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 02, 2018 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

regencydz, σου έστειλα με π.μ κάποιες γενικές απόψεις μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Γενικά για τις Φυσικές Επιστήμες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης