Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πώς πέρασα τις εξετάσεις ΠΛΗ37
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πώς πέρασα τις εξετάσεις ΠΛΗ37
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΠΛΗ 37
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mmingos
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 03, 2004
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 22, 2009 9:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Πώς πέρασα τις εξετάσεις ΠΛΗ37 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή έσπασα αρκετά το κεφάλι μου για να μπορέσω να συγκεντρώσω υλικό και να καταφέρω να πάω προετοιμασμένος στις εξετάσεις. Σας μεταφέρω το τι έκανα για να περάσω. Γενικά οι βαθμοί μου στην ενότητα καθ' όλη τη χρονιά ήταν μέτριοι και θα έλεγα οτι στο τέλος έφτασα να λέω οτι αν δεν γράψω 4 στην τελευταία εργασία δεν περνάω. Τελικά έφτασα στις εξετάσεις.

Το Α μέρος είναι multiple choice και είναι παλούκι. Παλούκι όχι επειδή η ύλη είναι δύσκολη, αλλά επειδή πολλές έννοιες είναι συγκεχυμένες και ακατανόητες. Στο multiple choice με πόναγε το κεφάλι μου για να βγάλω νόημα. Χρησιμοποιούν πολύ μεγάλες ερωτήσεις με αποτέλεσμα ο μαθητής φθάνοντας στο τέλος της ερώτησης να έχει ξεχάσει το τι διάβαζε στην αρχή. Στο multiple choice λοιπόν πήρα 2,4 / 5 και ήμουν φοβερά ικανοποιημένος, μιας και ξεκάθαρα μέσα απο το βιβλίο βρήκα να απαντήσω μόλις 5 ερωτήσεις. Οι υπόλοιπες χρειάζονταν γιόγκα για να συγκεντρωθείς στο τι γράφουν. Πολλές φορές έτυχα σε ερωτήσεις που είχα μπροστά μου το κεφάλαιο που είχε την ύλη και όσο και να το διάβαζα δεν ξεκαθάριζαν οι έννοιες... οπότε μια χαρά ήταν το 2,4. Πολύ σημαντικό για αυτό το μέρος των εξετάσεων είναι να έχει κανείς ένα πίνακα περιεχομένων όλων των βιβλίων (το δίνω στο πακετάκι που σας παραθέτω) για να ξέρει που θα ψάξει. Επίσης σημαντικό είναι να έχει γίνει μια ανάγνωση των τόμων.

Στο Β μέρος ήθελε να περιγράψουμε ένα εκπαιδευτικό σενάριο για να διδάξουμε στους μαθητές τη δομή επανάληψης ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ...ΜΕΧΡΙΣ ΟΤΟΥ και ΟΣΟ... ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ χρησιμοποιώντας τον Δημιουργό Διαγραμμάτων Ροής και το Διερμηνευτή Γλώσσας. Ήθελε ένα σύντομο πλάνο καθηγητή και να απαντήσουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Εκεί λοιπόν ξεκίνησα να φτιάχνω το πλάνο καθηγητή, αλλά είδα οτι ο χρόνος δεν έφτανε για να απαντήσω και τις ερωτήσεις και άρχισα να κάνω πολύ συνοπτικό το πλάνο καθηγητή. Έτσι αφού έφαγα 20 λεπτά να σκέπτομαι τι παραδείγματα θα κάνω με χρήση των προγραμμάτων, μου πήρε 1 ώρα για το πλάνο καθηγητή (διότι έπρεπε να επεξηγήσω και τα παραδείγματα στα δύο προγράμματα), την υπόλοιπη ώρα την αφιέρωσα (χωρίς να προλάβω τα πάντα) να απαντήσω ΞΕΚΑΘΑΡΑ σε κάθε ερώτηση που μου ζήταγε. Παρ' όλο που αρκετές ερωτήσεις θα μπορούσε κανείς να πεί οτι απαντώνται μέσα απο το πλάνο καθηγητή, έκατσα και τις απάντησα με μια παράγραφο την κάθε μια ξεχωριστά. Αυτό μάλλον μέτρησε αρκετά διότι δεν δυσκολεύτηκε ο καθηγητής να διορθώσει το γραπτό.

Eκανα δύο ολοκληρωμένα διαφορετικά παραδείγματα με ψευδοκώδικα για την περιγραφή των δραστηριοτήτων για κάθε πρόγραμμα.

Να σημειώσω δε οτι μετά τα 20 λεπτά σκέψης δεν σταμάτησα να γράφω... με πόνεσε πραγματικά το χέρι μου καθώς έγραψα 12 σελίδες (και δεν είμαι και θεωρητικός τύπος Wink )

Στο δεύτερο μέρος η βαθμολογία μου ήταν απο ότι κατάλαβα 4,6 / 5 καθώς ο συνολικός μου βαθμός στις εξετάσεις ήταν 7. Το είδα και δεν το πίστευα Smile

Ελπίζω να βοηθήσω όσο περισσότερο κόσμο γίνεται διότι παρ' όλο που θεωρείται βατή ενότητα, εμένα με δυσκόλεψε λόγω του πολύ μπλα μπλα που δεν ταιριάζει στον τεχνοκρατικό χαρακτήρα ενός πληροφορικάριου Smile

Απο προετοιμασία για να πάω στις εξετάσεις έκανα τα εξής :
1. Διάβασα μια ανάγνωση τα σημαντικά κεφάλαια
2. Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στα υπόλοιπα κεφάλαια ξεφυλλίζοντας τα για να ξέρω που βρίσκεται τί για το multiple choice
3. Τύπωσα αυτά που βρίσκονται στο πακετάκι που σας παραθέτω εδώ σε 2 εναλλακτικά downloads:

1. http://www.texnikoi.com/partners/mmingos/Ektyposeis-Paketaki37.rar

2. http://rapidshare.com/files/409328544/pli37_-_Ekpaideysh_sthn_pliriforiki.rar.html
- Επισκευή Motherboard Laptop

Έχει επεξεργασθεί από τον/την mmingos στις Τετ Ιούλ 28, 2010 8:08 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Louv
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 04, 2005
Τόπος: ΟΥΓΚΑΝΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 22, 2009 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πώς πέρασα τις εξετάσεις ΠΛΗ37 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mmingos έγραψε:
Επειδή έσπασα αρκετά το κεφάλι μου για να μπορέσω να συγκεντρώσω υλικό και να καταφέρω να πάω προετοιμασμένος στις εξετάσεις.
.
.
.
3. Τύπωσα αυτά που βρίσκονται στο πακετάκι που σας παραθέτω εδώ : http://rapidshare.com/files/247263078/Ektyposeis-Paketaki37.rar.html

Μπράβο και εύγε που έκανες τον κόπο να γράψεις όλα αυτά αλλά και για την προσφορά του "πακέτου" που δεν άνοιξα αλλά δείχνει την διάθεσή σου να βοηθήσεις και εμάς. Μακάρι να ακολουθήσουμε και οι υπόλοιποι σε παρόμοια ποστ.
mmingos
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 28, 2009 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή στο rapidshare είχε πρόσβαση μόνο για 10 κατεβάσματα, το έβαλα στον προσωπικό κατάλογο που μου έχουν δώσει απο τη δουλειά ο οποίος λογικά δεν θα κλείσει.

http://www.texnikoi.com/partners/mmingos/Ektyposeis-Paketaki37.rar
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
eap_plh_2006
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: May 17, 2007

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 15, 2010 7:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πώς πέρασα τις εξετάσεις ΠΛΗ37 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mmingos έγραψε:
Επειδή έσπασα αρκετά το κεφάλι μου για να μπορέσω να συγκεντρώσω υλικό και να καταφέρω να πάω προετοιμασμένος στις εξετάσεις. Σας μεταφέρω το τι έκανα για να περάσω. Γενικά οι βαθμοί μου στην ενότητα καθ' όλη τη χρονιά ήταν μέτριοι και θα έλεγα οτι στο τέλος έφτασα να λέω οτι αν δεν γράψω 4 στην τελευταία εργασία δεν περνάω. Τελικά έφτασα στις εξετάσεις.

Το Α μέρος είναι multiple choice και είναι παλούκι. Παλούκι όχι επειδή η ύλη είναι δύσκολη, αλλά επειδή πολλές έννοιες είναι συγκεχυμένες και ακατανόητες. Στο multiple choice με πόναγε το κεφάλι μου για να βγάλω νόημα. Χρησιμοποιούν πολύ μεγάλες ερωτήσεις με αποτέλεσμα ο μαθητής φθάνοντας στο τέλος της ερώτησης να έχει ξεχάσει το τι διάβαζε στην αρχή. Στο multiple choice λοιπόν πήρα 2,4 / 5 και ήμουν φοβερά ικανοποιημένος, μιας και ξεκάθαρα μέσα απο το βιβλίο βρήκα να απαντήσω μόλις 5 ερωτήσεις. Οι υπόλοιπες χρειάζονταν γιόγκα για να συγκεντρωθείς στο τι γράφουν. Πολλές φορές έτυχα σε ερωτήσεις που είχα μπροστά μου το κεφάλαιο που είχε την ύλη και όσο και να το διάβαζα δεν ξεκαθάριζαν οι έννοιες... οπότε μια χαρά ήταν το 2,4. Πολύ σημαντικό για αυτό το μέρος των εξετάσεων είναι να έχει κανείς ένα πίνακα περιεχομένων όλων των βιβλίων (το δίνω στο πακετάκι που σας παραθέτω) για να ξέρει που θα ψάξει. Επίσης σημαντικό είναι να έχει γίνει μια ανάγνωση των τόμων.

Στο Β μέρος ήθελε να περιγράψουμε ένα εκπαιδευτικό σενάριο για να διδάξουμε στους μαθητές τη δομή επανάληψης ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ...ΜΕΧΡΙΣ ΟΤΟΥ και ΟΣΟ... ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ χρησιμοποιώντας τον Δημιουργό Διαγραμμάτων Ροής και το Διερμηνευτή Γλώσσας. Ήθελε ένα σύντομο πλάνο καθηγητή και να απαντήσουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Εκεί λοιπόν ξεκίνησα να φτιάχνω το πλάνο καθηγητή, αλλά είδα οτι ο χρόνος δεν έφτανε για να απαντήσω και τις ερωτήσεις και άρχισα να κάνω πολύ συνοπτικό το πλάνο καθηγητή. Έτσι αφού έφαγα 20 λεπτά να σκέπτομαι τι παραδείγματα θα κάνω με χρήση των προγραμμάτων, μου πήρε 1 ώρα για το πλάνο καθηγητή (διότι έπρεπε να επεξηγήσω και τα παραδείγματα στα δύο προγράμματα), την υπόλοιπη ώρα την αφιέρωσα (χωρίς να προλάβω τα πάντα) να απαντήσω ΞΕΚΑΘΑΡΑ σε κάθε ερώτηση που μου ζήταγε. Παρ' όλο που αρκετές ερωτήσεις θα μπορούσε κανείς να πεί οτι απαντώνται μέσα απο το πλάνο καθηγητή, έκατσα και τις απάντησα με μια παράγραφο την κάθε μια ξεχωριστά. Αυτό μάλλον μέτρησε αρκετά διότι δεν δυσκολεύτηκε ο καθηγητής να διορθώσει το γραπτό.

Eκανα δύο ολοκληρωμένα διαφορετικά παραδείγματα με ψευδοκώδικα για την περιγραφή των δραστηριοτήτων για κάθε πρόγραμμα.

Να σημειώσω δε οτι μετά τα 20 λεπτά σκέψης δεν σταμάτησα να γράφω... με πόνεσε πραγματικά το χέρι μου καθώς έγραψα 12 σελίδες (και δεν είμαι και θεωρητικός τύπος Wink )

Στο δεύτερο μέρος η βαθμολογία μου ήταν απο ότι κατάλαβα 4,6 / 5 καθώς ο συνολικός μου βαθμός στις εξετάσεις ήταν 7. Το είδα και δεν το πίστευα Smile

Ελπίζω να βοηθήσω όσο περισσότερο κόσμο γίνεται διότι παρ' όλο που θεωρείται βατή ενότητα, εμένα με δυσκόλεψε λόγω του πολύ μπλα μπλα που δεν ταιριάζει στον τεχνοκρατικό χαρακτήρα ενός πληροφορικάριου Smile

Απο προετοιμασία για να πάω στις εξετάσεις έκανα τα εξής :
1. Διάβασα μια ανάγνωση τα σημαντικά κεφάλαια
2. Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στα υπόλοιπα κεφάλαια ξεφυλλίζοντας τα για να ξέρω που βρίσκεται τί για το multiple choice
3. Τύπωσα αυτά που βρίσκονται στο πακετάκι που σας παραθέτω εδώ : http://www.texnikoi.com/partners/mmingos/Ektyposeis-Paketaki37.rar

Εργασίες παλαιότερων ετών που μπορούμε να βρούμε και θέματα ΤΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manuel
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Nov 15, 2005

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 29, 2010 9:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το κακό με αυτήν την ενότητα είναι ότι δεν υπάρχει πολύ υλικό διαθέσιμο

ότι είναι θα το βρείτε στο site που έχει η 37 αλλά θέλει κωδικούς

http://150.140.160.60/moodle/login/index.php
mmingos
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 26, 2010 10:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ανεβάζω ξανά γιατι ζητήθηκε :
http://rapidshare.com/files/409116286/pli37_-_Ekpaideysh_sthn_pliriforiki.rar
Επιστροφή στην κορυφή
mmingos
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 28, 2010 8:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άλλη μια φορά :
http://rapidshare.com/files/409328544/pli37_-_Ekpaideysh_sthn_pliriforiki.rar.html
Επιστροφή στην κορυφή
BIKER1000
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Mar 30, 2011

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2012 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: rapid... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το αρχείο είναι not found....! μήπως να το ανεβάσεις κάπου αλλού.... θα σου ήμουν υπόχρεος Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
eap_pli_2005
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 18, 2005

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2012 3:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό το link δουλεύει:

mmingos έγραψε:
Επειδή στο rapidshare είχε πρόσβαση μόνο για 10 κατεβάσματα, το έβαλα στον προσωπικό κατάλογο που μου έχουν δώσει απο τη δουλειά ο οποίος λογικά δεν θα κλείσει.

http://www.texnikoi.com/partners/mmingos/Ektyposeis-Paketaki37.rar

ΠΛΗ 10-11-12-20-21-22-24-30-31-35-36-40
Επιστροφή στην κορυφή
koniot
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jun 14, 2012

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 25, 2016 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά.

Καταρχάς ένα ευχαριστώ στον χρήστη mmingos για το υλικό και τις πληροφορίες που μας έδωσε.
Επειδή όμως είναι λίγο παλιό το thread μήπως έχει κάποιος νεότερος κάτι να προσθέσει σχετικά με τις εξετάσεις (Σημειώσεις, παρατηρήσεις, hints);

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
zouve
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 06, 2010
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 26, 2016 7:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα ενδιέφερε και εμένα !!!!!
αν και δε νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε ...
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ένταξη: May 02, 2008
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 27, 2016 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. Το μόνο που αξίζει κάποιος να προσέξει είναι ότι οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι οι ίδιες απλά αλλάζουν θέση οι σωστές απαντήσεις ή είναι τελείως αντίθετες.
zouve
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 28, 2016 8:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dejan έγραψε:
Βασικά δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. Το μόνο που αξίζει κάποιος να προσέξει είναι ότι οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι οι ίδιες απλά αλλάζουν θέση οι σωστές απαντήσεις ή είναι τελείως αντίθετες.

απ' όσο ξέρω δεν κυκλοφορούν για αυτό το λόγο ...
υπάρχει κανείς που να τις έχει μαζεμένες;
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ένταξη: May 02, 2008
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 28, 2016 8:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

zouve έγραψε:
Dejan έγραψε:

https://mega.nz/#F!G0pQ0AaY!0Ple2gDFegbyANi93DRY8Q
zouve
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 28, 2016 2:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dejan έγραψε:
zouve έγραψε:
Dejan έγραψε:

https://mega.nz/#F!G0pQ0AaY!0Ple2gDFegbyANi93DRY8Q

Kneel Kneel Kneel Kneel
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> ΠΛΗ 37 Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης