Welcome to EAP forums
 Το eap-forums δημιουργήθηκε από φοιτητές του ΕΑΠ και δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ιστοσελίδας του πανεπιστημίου.  

Ομάδες Συζητήσεων :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ερώτηση για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο στο Δημόσιο
 SearchΑναζήτηση   Πολιτική ΦόρουμΠολιτική Φόρουμ   Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ερώτηση για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο στο Δημόσιο
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Απόφοιτοι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
amav
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 11, 2005
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 5:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ερώτηση για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο στο Δημόσιο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τις συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει εδώ στο forum, η αίτηση για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο στο δημόσιο γίνεται δύο φορές το χρόνο. Οκτώβριο και Μάρτιο σύμφωνα με το Ν. 2683/ΦΕΚ 19 Α/09-02-1999.
Η ολοκλήρωση των σπουδών στο ΕΑΠ γίνεται περίπου τέλη Σεπτεμβρίου και το ΕΑΠ σου παρέχει βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία αρχές Οκτώβρη.
Γνωρίζει κάποιος αν είναι αρκετή η βεβαίωση αυτή που παρέχει το ΕΑΠ για τη μετάταξη κλάδου ή είναι απολύτως απαραίτητο να κατέχεις το πτυχίο οποτε και θα προσκομίσεις αντίγραφο πτυχίου τον επόμενο Μάρτιο (χάνοντας ουσιαστικά ένα εξάμηνο - αφού τυπικά και τον Οκτώβριο είσαι πτυχιούχος).
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω.
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Jul 01, 2011

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων στην τριτη ή τεταρτη γραμμη αν θυμαμαι καλά γραφει......αποκτηση πτυχιου και μετά γραφει ημερομηνια.Η βεβαιωση είναι πτυχιο.Εγώ την κατεθεσα Αυγουστο και περιμενω μεταταξη εσωτερική.Αν αποριψουν την αιτηση μου θα κινηθω νομικα εναντια σε όποιον κρινει την βεβαιωση του πτυχίου μου ακυρη, την ίδια μερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι στο ευρυτερο δημοσιο,δεν ξερω τα πάντα για τις μεταταξεις τις εσωτερικες και γενικά τις μεταταξεις σε σχεση με το δημοσιο και το ευρυτερο δημοσιο.Αυτό που ξερω είναι ότι η βεβαιωση είναι πτυχίο και ξερω και τι θα κανω αν τωρα δεν γινω ΠΕ.Επίσης κοιτα τι γινεται με τις μεταταξεις και την απόδειξη γνωσης Η/Υ.Οχι τιποτα άλλο, ευκαιρία για το όχι ψαχνουν όλοι, είμαι σίγουρη.
Επιστροφή στην κορυφή
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ep;ishw ο νομος στον οποίο αναφερθηκες για τις δυο φορες το χρονο που λες μην εισαι και τοσο σιγουρος ότι εφαρμοζεται.Ξερω υπηρεσία του δημοσιου που η διαδικασία αυτή έχει να λαβει χωρα 3 χρόνια,ασχετα από το νομο. Κοιτα αν θες να με ακουσεις, να κατοχυρωσεις σύντομα το επίδομα πτυχίου άσχετα από την μετάταξη σε ανωτερο κλαδο.Σε καθε περιπτωση, η βαβαιωση ολοκληρωσης σπουδών την οποία εγώ πηρα Αυγουστο, ενεχει θεση πτυχιου.
Επιστροφή στην κορυφή
lipe
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 08, 2008
Τόπος: ΧΑΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 7:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΜΕΤΑΤΑΞΗ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην υπηρεσία μου δεχτήκανε τη βεβαίωση ως πτυχίο, το οποίο θα καταθέσω μόλις το λάβω από το Πανεπιστήμιο. Οσο για τη μετάταξη δεν υπάρχει χρονικό όριο. Το προσωπικό μόλις λάβει την αίτηση για μετάταξη κάνει ερώτημα στον Γενικό, ο οποίος υπογράφει θετικά και στη συνέχεια μπαίνει στο επόμενο συμβούλιο. Στην ουσία είναι μία διοικητική πράξη......
Βέβαια λόγω τον πολιτικών και οικονομικών εξελίξεων τα υπηρεσιακά συμβούλια καθυστερούν.......
Επιστροφή στην κορυφή
amav
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 28, 2011 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και κατατοπιστηκες απαντήσεις σας.
Δε γνωρίζω τι γράφει η βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών, γιατί την αναμένω ακόμη...αλλά αν γράφει ημερομηνία απόκτησης πτυχίου πιστεύω ότι θα πρέπει να την κάνουν δεκτή.
Όσον αφορά στην απόδειξη γνώσης Η/Υ έχω δύο διαφορετικά πιστοποιητικά γνώσης (ECDL και I-Skills). Θεωρώ ότι είναι αρκετά. Το ίδιο και η γνώση ξένης γλώσσας.
Δεν ξέρω αν σε κάποιες υπηρεσίες γίνονται όλο το χρόνο "κρίσεις" για μετάταξη κλάδου, αλλά στη δική μου υπηρεσία γίνονται αυστηρά Οκτώβριο και Μάρτιο. Τώρα ελέω σεναρίων εφεδρείας σε πρώτη προτεραιότητα είναι να γίνω ΠΕ.
Συνάδελφε lipe όταν λές "Το προσωπικό μόλις λάβει την αίτηση για μετάταξη κάνει ερώτημα στον Γενικό" εννοείς στο Γενικό Λογιστήριο? ή σε κάποιο Γενικό Γραμματέα?
lipe
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Oct 08, 2008
Τόπος: ΧΑΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 29, 2011 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Μετάταξη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στον Γενικό Γραμματέα του Υποργείου.
Επιστροφή στην κορυφή
evangel
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Sep 19, 2005
Τόπος: downtown

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 29, 2011 4:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Κοιτα αν θες να με ακουσεις, να κατοχυρωσεις σύντομα το επίδομα πτυχίου άσχετα από την μετάταξη σε ανωτερο κλαδο.Σε καθε περιπτωση, η βαβαιωση ολοκληρωσης σπουδών την οποία εγώ πηρα Αυγουστο, ενεχει θεση πτυχιου.

στο στενό δημόσιο μόνο για μεταπτυχιακό/διδακτορικό παίρνεις αναδρομικά τη αύξηση από την ημέρα λήψης του τίτλου. Για το πτυχίο παίρνεις την αύξηση μόνο αφού εγκρίνει το Υ.Σ την αίτηση σου, εγκρίνει το ΓΛΚ και δημοσιευτεί στο ΦΕΚ.

και λόγω της κατάστασης υπάρχει γραμμή να μη γίνονται ΥΣ για οτιδήποτε έχει σχέση με αύξηση μισθών και έχουν παγώσει επ' αόριστον όλες οι προαγωγές, ωριμάνσεις κτλ
amav
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 29, 2011 6:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι ωριμάνσεις έχουν παγώσει...οι μετατάξεις κλάδου όχι. Συνεχίζονται κανονικά
fiskakonsg
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 12, 2007
Τόπος: Καστοριά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 02, 2011 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνάδελφοι εχω τελειώσει προσφατα και εγω τον ΕΛΠ και κατεθεσα στην υπηρεσία μου βεβαίωση προκειμένου να μεταταχθώ από την κατηγορία ΔΕ σε αυτή της ΠΕ. Μου απάντησαν οτι πρέπει να συνηγορήσει η υπηρεσία μου γι αυτη τη μεταταξη εξ αιτίας του γεγονότος οτι το οργανόγραμα της καθ ύλην υπηρεσίας δεν προβλέπει προσωπικό ΠΕ, το οποίο να σημειώσω οτι προβλέπει θεση ΠΕ ή ΔΕ ή ΔΕ για προισταμενο σε αυτοτελες γραφειο προσωπικού. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος απόφοιτος προς αυτή την κατεύθυνση; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SΥΓΝΩΜΗ ΔΕν κατάλαβα τι λες....Σου λενε δεν προβλεπει θεση ΠΕ.
Εσύ λες προβλέπει ΔΕ ΔΕ ΠΕ(ΜΗΠΩς εννοείς ΔΕ ΤΕ ΠΕ),
σε αυτοτελες γραφείο προσωπικού;Τι εννοεις;
Προβλεπει ή δεν προβλεπει;Για να καταλάβω.
Επιστροφή στην κορυφή
panosperros
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 10, 2006
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

marouli2 έγραψε:
SΥΓΝΩΜΗ ΔΕν κατάλαβα τι λες....Σου λενε δεν προβλεπει θεση ΠΕ.
Εσύ λες προβλέπει ΔΕ ΔΕ ΠΕ(ΜΗΠΩς εννοείς ΔΕ ΤΕ ΠΕ),
σε αυτοτελες γραφείο προσωπικού;Τι εννοεις;
Προβλεπει ή δεν προβλεπει;Για να καταλάβω.

ΔΕ ΤΕ ΠΕ είναι ΔΕυτέρα ΤΕτάρτη Πέμπτη;;;; Για πρόγραμμα aerobics μιλάτε; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 2:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalo.....τι να σου πω φίλε μου.....
Ισως το προγραμμα αερομπικ που λες ναχε και μεγαλύτερη αξία.....
Επιστροφή στην κορυφή
fiskakonsg
Χρήστης
Χρήστης

Ένταξη: Dec 12, 2007
Τόπος: Καστοριά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια δουλευω σε στρατιωτική υπηρεσια και τα πραγματα ειναι αρκετα περίπλοκα. Συγνωμα αν σας μπέρδεψα.
Να το παρω απο την αρχή. Κατεθεσα βεβαιωση σπουδων για μεταταξη σε κλαδο ανωτερης κατηγορίας. Μου απαντησαν λοιπόν οτι επειδη στον οργανισμό της υπηρεσίας μου δεν προβλέπεται θεση ΠΕ παρα μόνο ΔΕ γι αυτό το λόγο πρεπει να συνηγορήσει η καθ υλην υπηρεσια προκειμενου να τύχω αυτής της αλλαγής. Ωστόσο το οργανόγραμα του υπουργείου (ΥΕΘΑ) προβλέπει θεση προισταμένου αυτοτελούς γραφείου προσωπικού με γνωσεις ΠΕ ή ΤΕ. . Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε. Δεν ξερω πως να κινηθώ. Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
marouli2
Χρήστης
Χρήστης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 03, 2011 6:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O δικηγόρος εργατολόγος μπορεί να σε βοηθησει.Καταρχάς.
Κατά δευτερον, κανε κι εσύ ένα άιτημα στην καθ΄ύλην υπηρεσια με αναφορά σε αυτή την θεση την αυτοτελή που λες.Εγώ αυτό θα εκανα...αλλά εγώ δεν ειμαι νομιζω χαρακτηρισυτικό παραδειγμα γιατί τα παω όλα πολύ πιεστικά.Δεν ξερω ο στρατός πως λειτουργέι από άποψη πίεσης.Ειτε αυτοι να πιεζουν, ειτε εσυ.
Παντως δεν την καταλαβαινω αυτή την κατασταση πραγματικά ρε παιδιά.Τοχω συζητησει με καποιους αποφοιτους που αντιμετωπιζουν θεματα.Αντι να σου πουν και μπραβο ρε που διαβασες και παρε αυτό που σου ανηκει και συνεχισε....να πας και παρακάτω, πανε να οσυ βαλουν τριπλες να τσακιστείς.Τι να πω.....θα φανει στο χειροκροτημα....
Παρε και ε΄να τραγουδακι να σου βρισκεται.

http://www.youtube.com/watch?v=WaAbYc3eDTE
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Ομάδες Συζητήσεων Αρχική σελίδα -> Απόφοιτοι Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 1 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης